Basen Pogoni

Zbudowany w latach 60-tych XX w. z funduszy “Totalizatora Sportowego” basen Pogoni Szczecin przy ul. Twardowskiego, w epoce PRL służył sportowcom i był jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Szczecina. Przy dobrej pogodzie kąpielisko było wypełnione po brzegi. Jeszcze na początku lat 90-tych służył szczecinianom. Później został zamknięty – niestety już na zawsze. Dziś jest jedynie zarośniętą chaszczami ruiną.

Z wieżyczki, z której co odważniejsi skakali do wody, nie zostało już nic. Podobnie z budynkiem, w którym znajdowały się szatnie – został niedawno zrównany z ziemią. W głębokiej na 4 metry niecce basenu znajdziemy jedynie gruz i śmieci, a z pozostałych dwóch mniejszych basenów nie pozostało już zupełnie nic. Całość robi bardzo przygnębiające wrażenie. Miejsce, które niegdyś tętniło życiem i w gorące dni przyciągało tłumy szczecinian – dzięki bardzo dogodnej lokalizacji i łatwemu dojazdowi, w chwili obecnej jest dziką dżunglą i wysypiskiem śmieci. Szkoda, bo to miejsce miało ogromny potencjał, o czym wiedzą ci, którzy mają około 30 lat i więcej, bo doskonale pamiętają słynny basen Pogoni.

Tak basen Pogoni prezentował się w czasach swojej świetności:

(zdjęcia: sedina.pl)

A tak tereny przy zbiegu ulic Twardowskiego i Witkiewicza prezentują się dzisiaj (widok dla osób o mocnych nerwach):

 

[Głosów:1    Średnia:4/5]

One Response

  1. Serce płacze, spędzałam tam z siostrą każde letnie popołudnie, mieszkałam obok i w każdej wolnej chwili biegałyśmy na basen .. Zastanawiam się dlaczego władze miasta nie robię nic , żeby ponownie uruchomić baseny na Pogoni… Koszt remontu ogromny, ale na pewno na opłacalny. Tylko chęci brak.

Dodaj komentarz