Rynek Sienny bez samochodów – zdjęcia

Stało się! Z Rynku Siennego ostatecznie zniknęły samochody. Jeden z głównych placów na szczecińskim Podzamczu zmienił się z czegoś, co przypominało prowincjonalny parking na przyjazną dla mieszkańców i turystów przestrzeń publiczną.

Większość ludzi, którzy przyszli dzisiaj na Rynek Sienny nie wierzyło własnym oczom. Niektórzy kierowcy próbowali nawet skręcać w kierunku placu, jednak kończyło się to ostrym hamowaniem, gdyż na ich drodze stały słupki uniemożliwiające wjazd. Grupy turystów chętnie robiły sobie zdjęcia – nareszcie tle kamieniczek i zabytkowego ratusza, a nie zaparkowanych samochodów. Dało się zauważyć, że są zadowoleni z zaistniałych zmian.

Można śmiało powiedzieć, że to miejsce bardzo zyskało na estetyce. Najprawdopodobniej już wkrótce w miejscu nielegalnego parkingu pojawią się kolejne ogródki gastronomiczne, być może pojawią się artyści prezentujący swoją twórczość, kwiaciarki oraz odpowiednia infrastruktura w postaci ławek, stojaków na rowery… a może pojawi się replika przedwojennego zegara ulicznego?

Cieszy również fakt, że takie zmiany wynikły z inicjatywy samych mieszkańców Szczecina, którym zależy na czymś więcej, niż tylko miejscem parkingowym dla własnego auta. Akcje organizowane przez m.in. Forum Gryf, Rowerowy Szczecin, Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina czy samych szczecinian – z pomocą mediów, takie jak okazjonalne występy artystów, ubiegłoroczna Masa Krytyczna na Podzamczu czy ostatnia akcja “NIE dla parkingu na Rynku Siennym” na Facebooku odniosły skutek. Nareszcie mamy rynek staromiejski!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

8 Responses

 1. Jacek pisze:Od.1 Z dopłatami zgadzam się z Panem. Jest to barzdo szeroki temat.Od.2 Pomysł nierealny. Po prostu za pf3źno niektf3rzy się obudzili. Modyfikowana żywność od kilkunastu lat jest już obecna na świecie. Do nas dotarła kilka lat temu. Postępu się nie zatrzyma.Pomysł na gospodarstwa rodzinne, już raz przerabialiśmy i to za dalekiej komuny kiedy gospodarz ktf3ry miał gospodarstwo powyżej 50 ha był kułakiem. Przyszłość należy do dużych farm to one mogą zapewnić żywność dla stale rosnącą liczby ludności. Rodzinne gospodarstwa na ogf3ł pracują na swoich właścicieli.Od.3 Uprawy ekologiczne mogą się odbywać jedynie w zamkniętej przestrzeni a to niestety jest barzdo drogie. Na otwartej przestrzeni przy naturalnym nawożeniu i ekologicznymi opryskami rośliny przegrywają z rożnego rodzaju chorobami . Opryski chemią: kilka lat temu wystarczały jedno lub dwa teraz siedem lub więcej i to podwf3jna dawką.Wiedzę tą posiadłem od rolnika, ktf3ry usiłował uprawiać ekologicznie w tym celu zgłosił uprawy a już nie pamiętam komu. W każdym razie dostał instrukcje co ma robić. No i ścisłe ja przestrzegał. Zebrał niewiele bo mu plony choroby zjadły. Teraz uprawia „ekologicznie” ale po swojemu.Mam tez wątpliwości co do nawozf3w naturalnych. Zwierzęta mają rożnego rodzaju bakterie ,wirusy itd., ktf3re wydzielane są z kalem a to jest używane do nawożenia. A tym karmią się rośliny /takim przykładem może być ekologiczna farma ktf3ra wyhodowała śmiertelne kiełki/.Od. 4 Tego punktu zupełnie nie rozumiem. Za wysłana żywność otrzymaliśmy 10 mld euro w zeszłym roku a w tym może być większa.Panie Robercie jak ktoś kto nie zgadza się z Panem to jest „mydlenie oczu”. Nikt z nas nie ma monopolu na wiedza. Tak jak Pan chciałbym żeby na moim stole była zdrowa żywność ale to jest nierealne.

 2. Parkingi w rozwijającym się mieście to podstawa. Nie trudno jest pozamykać place i utrudnić mieszkańcom dojazd do własnego domu. Ciekawe czy ktokolwiek kto wpadł na taki SUPER pomysł( “..zmiany wynikły z inicjatywy samych mieszkańców Szczecina..” )pomyślał o tych którzy mieszkają przy takich placach. Oh jaka cisza. Parodia!! Zamyka się wtedy kiedy w innym miejscu się otwiera.

  • Przestałbyś gadać bzdury… Widziałeś kiedyś miasto z wielkimi placami parkingowymi w centrum? Poza tym na Rynku Siennym nie było parkingu, więc żaden parking nie został zlikwidowany. Stawiałeś tam auto? Przyznajesz się do wykroczenia? Więc bądź porządnym obywatelem i wpłać tyle mandatów ile razy tam parkowałeś (wielokrotność 100 zł) i oddaj prawo jazdy, bo 24 punkty przekroczyłeś pewnie już dawno.

 3. W końcu !! Można współczuć tylko mieszkańcom bo miejsc już nie będą mieli ale wreszcie może stworzy się tam mini starówka.

 4. Brawo dobra decyzja 🙂 od razu schludniej

  Ale uważam że w szczecinie powinno się robić parkingi podziemne bo nawet te które powstaną koło kaskady czy dawnego grzybka to za mało

 5. Super!
  Wreszcie doczekałam się widoku Rynku Siennego bez samochodów.
  Gratulacje dla Włodarzy miasta.

 6. Wspaniały widok 🙂

Dodaj komentarz