Koniec nielegalnego parkowania na Rynku Siennym

Trwająca latami patologiczna sytuacja na Rynku Siennym nareszcie przejdzie do historii. Dzięki staraniom szczecinian i nagłośnieniu sprawy w mediach, władze miasta podjęły decyzję o oczyszczeniu tego placu z parkujących tam nielegalnie samochodów. Zaparkowane tam samochody mają zniknąć do końca bieżącego tygodnia, a wokół placu pojawią się słupki uniemożliwiające wjazd.

Od długiego czasu szczecińskie stowarzyszenia i organizacje jak m.in. SENS, Rowerowy Szczecin czy Forum Gryf, a także lokalne media dążyły do tego, aby Rynek Sienny stał się w końcu rynkiem staromiejskim z prawdziwego zdarzenia. Było to jednak niemożliwe, gdyż plac był wciąż zastawiony samochodami, które były tam zaparkowane niezgodnie z przepisami. Strażnicy miejscy przymykali na całą sprawę oko… z małymi wyjątkami, gdy organizowano medialną “ustawkę” – wówczas w świetle fleszy funkcjonariusze Straży Miejskiej w akordowym tempie wystawiali mandaty i zakładali blokady na koła.

Niezdrowa sytuacja osiągnęła temperaturę wrzenia w chwili, gdy na antenie Radia Szczecin pojawiła się informacja o tym, że wkrótce parkowanie na Rynku Siennym stanie się legalne dzięki wymalowaniu przez ekipy ZDiTM linii wyznaczających 35 miejsc parkingowych… na zabytkowym bruku Rynku Siennego! Wówczas na Facebooku pojawiła się, zainicjowana dzięki członkom stowarzyszenia SENS, strona “NIE dla parkingu na Rynku Siennym”, która w ciągu zaledwie 3 tygodni zgromadziła ponad 1000 osób przeciwnych parkowaniu na Podzamczu. Dzięki nagłośnieniu akcji w lokalnej prasie, sprawa nabrała niesamowitego rozpędu, co zaowocowało tym, że samochody znikną z Rynku Siennego, a plac stanie się nareszcie przestrzenią publiczną o funkcjach typowych dla podobnych miejsc na starówkach innych miast, czyli pojawią się tam ogródki gastronomiczne, artyści itp.

Miejmy nadzieję, że idąc za przykładem Rynku Siennego, władze miasta uwolnią od samochodów kolejne części Podzamcza jak sąsiadujący z Rynkiem Siennym Nowy Rynek oraz plac od strony Odry, a samo Podzamcze zacznie wkrótce przypominać prawdziwe stare miasto, a nie parking. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz