Przejście podziemne – szczeciński “unikat”

Przejście podziemne przy skrzyżowaniu al. Wyzwolenia, ul. Rayskiego i Malczewskiego to obiekt, który można określić mianem “unikatowego” – z kilku powodów.

Dla niektórych może to się wydawać dość dziwne –  bo w końcu mieszkamy w dużym mieście, ale jest to jedyne przejście podziemne w Szczecinie (nie licząc tego pod wiaduktem na ul. Sczanieckiej, które tak naprawdę nie jest przejściem podziemnym i budowanego właśnie tunelu pod powstającą Obwodnicą Śródmiejską).

Jego budowa rozpoczęła się w 1979 roku, podczas wielkiej przebudowy al. Wyzwolenia, która z wąskiej jednojezdniowej ulicy, środkiem której jeździł tramwaj, stała się wtedy szeroką, wielopasmową arterią z pasem zieleni i wydzielonym torowiskiem tramwajowym pośrodku. W poprzek ulicy wykopano wówczas wielki dół, w którym wybudowano betonowy tunel, a następnie zasypano go ziemią. Budowa trwała rekordowo długo, ponieważ zakończyła się dopiero w grudniu 1983 roku. Poza tym wybudowany kilkudziesięciometrowy tunel miał być częścią większej całości obejmującej całe skrzyżowanie, a nawet dojście do pl. Rodła. Te plany nie zostały jednak nigdy zrealizowane. Powiększenia tunelu nie podjęto się ani podczas budowy “Galaxy”, ani też oddanego niedawno do użytku “Oxygena”.

Z wielkich planów pozostał tylko krótki odcinek tunelu, który raczej utrudnia niż ułatwia pieszym pokonanie skrzyżowania przy “Oxygenie” – wiedzą o tym wszyscy, którzy muszą przemieścić się z okolic “Galaxy” na przystanek tramwajowy lub w okolice dawnego “Cezasu” i muszą dwukrotnie oczekiwać na zielone światło na przejściu na ul. Malczewskiego, a do tego pokonać jeszcze schody i kawałek drogi pod ziemią. W przejściu podziemnym znajduje się obecnie kilka sklepów, a ściany pokryte są kolorowym graffiti.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu sedina.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Response

  1. Z tego co wiem tunel miał być “częścią większej całości” i miał byś zejściem do stacji Centrum wchodzącej w skład planowanej Szczecińskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.Szczegóły tu:” http://pl.wikipedia.org/wiki/Szczeci%C5%84ska_Szybka_Kolej_Miejska” pozdrawiam

Dodaj komentarz