Komin “Wiskordu” jako wieża widokowa?

Fabryka “Wiskord” w Żydowcach nie istnieje już od ponad 10 lat. Pozostały po niej niszczejące zabudowania… i najwyższy w regionie komin, w którym drzemie potencjał!

Należący do byłej fabryki komin jest najwyższą budowlą w Szczecinie. Ma 250 metrów i obecnie jest wykorzystywany jako nadajnik radiowy. Znajduje się na nim antena nadawcza, dzięki której możemy słuchać Radio Plus.

Ze szczytu komina roztacza się piękny widok na Szczecin i okolice, jezioro Dąbie i Międzyodrze. Może warto by wykorzystać ten walor, przebudować go i stworzyć z niego wieżę widokową, która niewątpliwie stałaby się atrakcją turystyczną Szczecina i jednym z jego symboli? Na przykład coś w stylu berlińskiej wieży telewizyjnej, z której można podziwiać stolicę Niemiec i okolice dzięki tarasowi widokowemu znajdującemu się 203 metry nad ziemią? Nasz mógłby być o około 50 metrów wyżej!

Kilka lat temu pojawiły się nawet plany wyburzenia komina, jednak na szczęście nie zostały zrealizowane. Skoro nie można go już wykorzystać jako obiektu przemysłowego, może warto przemyśleć pomysł zrobienia z niego najwyższego punktu widokowego w tej części Europy?

Mogłoby to wyglądać mniej więcej tak (wizualizacja wykonana na przykładzie wieży w Berlinie):

Co o tym sądzicie? Być może to utopia, może konstrukcja komina nie pozwala na taką przebudowę… ale czy dla takich widoków nie warto pomarzyć…?

Dla porównania – wieża telewizyjna w Berlinie:

I to, co można zobaczyć z tarasu na wysokości 203 metrów:

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Response

  1. problem w tym ze miejsce nie jest dobre o wierzy widokowej do tego pewnie nie jest odpowiednio gruntowo zabezpieczone i sam komin raczej niemozliwy do przebudowy…fajnie by bylo miec taka wierze w szczecinie gdzies w centrum albo na terenie stoczni gdzie widoczne by bylo prawo i lewobrzerze…

Dodaj komentarz