Praca w Szczecinie – zawody deficytowe i nadwyżkowe

Bezrobocie od wielu lat stanowi jeden z największych i najtrudniejszych problemów społecznych, gospodarczych oraz politycznym. Wielu z nas zetknęło się z tym zjawiskiem w bezpośredni lub pośredni sposób. Dla Szczecina oraz regionu ważnym czynnikiem, który miał wpływ na wielkość bezrobocia był upadek przemysłu stoczniowego. Jednak pomimo wszystko w naszym mieście wciąż istnieje zapotrzebowanie na pracowników. Na jakich?

Przyjrzyjmy się, w jakich zawodach warto szukać pracy, ponieważ na rynku występuje deficyt, a  w jakich branżach popyt na daną pracę przewyższa podaż, co oznacza trudności ze zdobyciem danej posady.

Z danych statystycznych Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie (2010 r.) wynika, iż w naszym mieście brakuje przede wszystkim chętnych do pracy w charakterze pracowników umysłowych: telemarketerów oraz specjalistów do spraw ubezpieczeń majątkowych i osobowych, a także pracowników kancelaryjnych i biurowych oraz pośredników w obrocie nieruchomościami. Wśród zawodów, w których trzeba wykazać się pracą fizyczną znajdują się m.in. gospodarz domu, glazurnik, zbrojarz operator obrabiarek i pakowacz.

W dalszej części listy najbardziej deficytowych zawodów znalazły się m.in. kierowca autobusu lub ciągnika rolniczego, szkutnik, tynkarz, konserwator budynków. Okazało się, że brakuje również asystentów bankowości oraz opiekunek do dzieci.

Zawody, w których nie warto szukać pracy, ponieważ rynek jest nimi nasycony i istnieją niewielkie szanse na zatrudnienie to przede wszystkim technik mechanik oraz ekonomista. Ze znalezieniem pracy mogą mieć również pedagodzy, mechanicy i elektromechanicy samochodowi, a także stolarze, krawcy i cukiernicy. To, że w danych zawodach występuje nadwyżka, nie oznacza jednak, że poszukujący nie mają żadnych szans na znalezienie pracy – mogą jednak mieć z tym dość duże problemy.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Mickiewicza, gdzie poza ofertami pracy można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat realiów panujących na szczecińskim rynku pracy. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz