Wzgórze Napoleona

Nieopodal szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, w sąsiedztwie przystanku autobusowego znajduje się porośnięty trawą i kilkoma drzewami kopiec, na szczycie którego stoi stara, mocno nadgryziona zębem czasu żeliwna kolumna.  Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ten interesujący obiekt powstał ponad 200 lat temu.

Reklama

Historia tego pagórka sięga początków XIX wieku, a dokładniej jesieni 1806 roku, gdy twierdza Szczecin poddała się bez walki francuskiej kawalerii. Wówczas francuski garnizon założył obóz wojskowy na Krzekowie, a miasto znalazło się pod okupacją. Z okazji 39 urodzin cesarza Napoleona w 1808 roku żołnierze usypali w pobliżu obozu wielki kopiec, a w dniu jego urodzin, 15 sierpnia zorganizowali paradę, tańce i pokaz fajerwerków.

Gdy po kapitulacji Francuzów w 1813 roku Szczecin powrócił w ręce Prusaków, wzgórze Napoleona zmieniło nazwę na Niemiecką Górę, a na szczycie kopca, dla uczczenia pamięci poległych w latach 1813-15 żołnierzy pruskich stanęła mierząca 3 metry żeliwna kolumna zwieńczona żelaznym krzyżem.

Obecnie po krzyżu i ogrodzeniu pomnika nie pozostał już żaden ślad. Zachowała się jedynie utrzymana w antycznym stylu żeliwna kolumna. Niestety wskutek zaniedbań niszczeje i koroduje, a na jej szczycie brakuje kilku ozdobnych elementów w postaci liści akantu. Obiekt nie posiada również żadnej tablicy z informacją o jego długiej i ciekawej historii. Istnieją obawy, że zapomniany przez służby konserwatorskie kopiec podzieli los wielu innych cennych zabytkowych obiektów i za jakiś czas będziemy mogli przeczytać o nim jedynie w jakiejś publikacji dotyczącej historii Szczecina.

 

 
VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0 / 0 głosow
Reklama

Komentarze

Dodaj komentarz

*